Have you ever wondered why some people order pancakes at breakfast whilst others will choose the savory scrambled egg option? Or why some children seem to have a vendetta against vegetables from the moment they come out of the womb? Or why cilantro is a go-to garnish for some, whilst others are a part of an official community of cilantro haters at ihatecilantro.com. Yep, there's even a website...and merchandise.

 

 

How is it that one person’s food preferences can differ so much to someone else’s? Were we born to taste foods in a particular way?

We have investigated this phenomenon and it turns out genetics are a factor, but are not the complete story. What foods we are exposed to also plays a very important part.

A recent report published in the American Journal of Clinical Nutrition acknowledges that when predicting children’s food preferences, environment has more of an influence in the case of high-energy snacks, dairy and starches than their genetics. Another UK-based study observed a cohort of twins born in 2007, looking at their preferences for 114 different foods. Vegetables came in last, behind dairy, protein and starch. Junk-food snacks were a clear winner (not a huge shock there). Genetics were found to be a minor influence on preference to starch, snacks and dairy whereas vegetables and protein preferences were strongly influenced by genetics. The home environment was also found to be a major influence on preferences for snacks, starches and dairy and have a less significant influence on fruits, veggies and protein.

 

 

One of the researchers, Fildes points out that in the past, due to scarcity of food, humans developed preferences of energy-dense foods to survive. The concern here is that in the present day where these snack foods are readily available for us all the time, over-indulgence has become normalized. Research has also shown that the more we are exposed to certain foods, the greater our preference for these foods become. Therefore the food environment that a child experiences should not be overlooked as this could reinforce unhealthy preferences.

 

 

So yes, if a child throws a tantrum every time you attempt to feed them vegetables, these preferences are likely innate. However, monitoring what they are exposed to remains an important task, especially in the case of energy-dense snacks. The study concluded that children can learn to enjoy foods by tasting them repeatedly (up to 10-14 times). This could come as good news to the parents being faced with vegetable-triggered tantrums. Hang in there! 

Another study from Cornell University showed that what a mom eats during pregnancy may also influence the food preferences of their child. Regardless of this predisposition, inborn taste preferences are not permanent and can also be overcome by gradually incorporating the preferred food groups.

 

 

To take another example, let’s take a look at the relationship between our genes and attitude towards that havock-wreaking herb.. cilantro. 

A California-based genetics study asked 25,000 people about their cilantro preferences. The study revealed that it is the oder-detecting genes that decide whether a person likes or dislikes cilantro because it enhances the herb’s soapy scent. However, by slowly exposing our tastebuds to small amounts of cilantro, the taste can eventually become less overpowering.

Taking this information into account, despite the fact that our food preferences are influenced by our genetics, our environment and what foods we are exposed to can override our DNA. 

With that being said, if you are not willing to try cilantro or brussel sprouts 10 to 14 times in order to start rewiring your taste buds, one of our delivery plans may be a great fit for you!

100% of the meals on our plans can be customized to replace or remove any ingredients that will upset your tastebuds. Take a look at the extensive variety of meals that we offer here.

 

 

Three weeks ago we launched our #haveyourcakeandgetfittoo transformation giveaway. The social-media based contest allowed 2 lucky winners to receive 6 weeks of free meal deliveries (3 meals and 2 snacks per day, 7 days a week!), weekly nutrition consultations and personal training sessions with VIP Fitness Vancouver valued at $1854! There was also an additional 7 runner ups who received 25% off either a month of meal deliveries or 3 months of personal training.

To enter the contest, participants had to follow us, post a photo on instagram, caption the photo with how they would benefit from the healthy lifestyle transformation and tag us! We received some incredible entries which made the decision a difficult one! But in the end we decided on two winners and are very happy with our selection.

 

With that being said we are VERY excited to announce our Grand Prize Winners.

 

Drumroll, please….

 

Tanille Victoria and Nikki Hill!

 

 

 

 

 

 

 

Congratulations to both of you! We wish you a happy journey and will be by your side to support you throughout your 6 weeks to help you stay on track.

 


 

If you have your own reason for wanting to pursue a healthier lifestyle, make sure to contact us so we can ensure you are our next success story. We are offering a Summer Promotion of 15% off the first 6 weeks of a membership to anyone who signs up before the end of August. Get it whilst it's hot!

Stay tuned for updates from the winners.

 

 

 

Have you ever spent an hour and a half cooking a meal at home before realizing that it cost more than you would have paid to dine in your favorite restaurant? This situation is certainly not uncommon. Unless you are eating very simplistic meals with two or three average-quality ingredients, you may be spending more money by doing it yourself than you would think. Not to mention the amount of time you are losing in the process.

 

 

There are a few different factors to consider here. Firstly, we all have different living situations and grocery expenditures. Some of us are cooking for one and have leftovers for the next day, whereas others may have a whole family that they need to cook for, which requires more planning.

 

Let’s say that you are a working professional who is cooking for yourself only. You decide to have a Pink Peppercorn Salmon Salad for dinner. After spending half an hour deciding on a recipe and shopping for the ingredients, your receipt comes to $43.35. Wait..how did that happen?

 

Wild Salmon  $8.79

Buckwheat $5.49

Capers $3.40

Cherry Tomatoes $2.47

Dill $1.97

Radicchio Lettuce $2.38

Maple $4.48

Pink Peppercorn $5.69

Red onion $1.20

Tahini $7.48

Total: $43.35

 

That’s how.

 

Now, there are a few things to consider here. 

First of all.. no, you won’t use the full amount of ingredients that you purchased because it's very unlikely that a whole jar of tahini will be required for a single dressing. However, you may want to ask yourself how much of these ‘extra ingredient’s’ that are not used up for the intended recipe are accumulating in your kitchen until they perish and have to be thrown away. You may have enough for an extra serving for lunch the next day, but even still, that comes to $21.68 per serve.

 

When you compare that cost with the average $9-14 that our plans charge per meal, it can be fairly surprising. Sure, you don’t have those extra ingredients to use for other meals, but you also aren’t wasting any food. Not to mention the time you save when some or all of your meals are ready and waiting for you come mealtime

To put this into perspective, if there are just four occasions within the span of a week when your grocery shop ends up as expensive as in the example above, you will have ended up with four meals and some leftovers for the same price as one week on our Meat-Based Plan. Only instead of the 4-8 meals you would be taking the time to prepare for yourself, that's 21 pre-made healthy meals to have for your breakfast, lunch, and dinner. 

 

An Example of a Meat Based Plan: 3 Meals Per Day: $195 Per Week or $9.27 Per Meal

 

One of our family style dinner plans catering to 3 people and accompanied by fresh salad and dessert would even be less expensive, at $40 per meal. 

 

 

Although your current grocery bill may be less expensive than the cost of a meal delivery plan, when you consider these factors, you may find that it's worth the investment. No more hours spent looking for recipes, cooking, cleaning and throwing away old food. No more eating the same meal several times in one week to use up spare ingredients. Mealtime can be effortless and exciting when it is as simple as opening the fridge and pulling out a delicious and healthy ready-made meal.

 
Check out our range of customizable plans here for more information.